Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mai e valabil art 2 din legea 175/2010?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mai e valabil art 2 din legea 175/2010?

mai e valabil art 2 din legea 175/2010 privind scutirea de la plata penalitati de intarziere?
NU. Legea nu mai produce efecte incepand cu 20.07.2011
(1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi (a fost publicata in MO 502/20.07.2010)
cotelino, utilizator
multumesc
Acest articol a fost valabil numai timp de 12 luni de la intrarea in vigoare a legii, respectiv pana la data de 20.07.2011. Aveti mai jos dispozitiile acestui articol:
Art. II. - (1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi vor fi scutiti de la plata penalitatilor generate de suma restanta cu titlu de baza. Prin cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari se intelege datoria cu titlu de baza fara suma rezultata din penalitati.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica si chiriasilor care detin spatiu locativ in baza unui contract de inchiriere cu autoritatile administratiei publice locale, centrale sau cu orice institutie a statului.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se aplica familiilor al caror venit net minim lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure, nu depaseste suma de 1.000 lei.
(4) Sumele cu titlu de penalitati datorate catre asociatiile de proprietari, anulate conform prezentei legi, vor fi anulate si din obligatiile contractuale existente intre asociatiile de proprietari si societatea furnizoare de servicii.

Legea nr. 175/2010 a fost publicata in M.Of. nr. 502 din 20 iulie 2010, data la care actul a intrat in vigoare. ;)
Ce putem face dacă Legea în cauză nu a fost aplicată nici de Asociatiile de Proprietari nici
de furnizorii de utilități ( in cazul nostru SCUT Giurgiu ) pe motiv că nu au existat Norme
Metodologice de aplicare a ei ? Se mai poate aplica retroactiv ? În perioada in care Legea respectivă era in vigoare s-a refuzat aplicarea ei pe motivul arătat mai sus, cu toate că îndeplineam toate condițiile. Ce putem face în acest caz ?
Legea nu se aplica retroactiv.
Trebuia ca in timpul aplicarii ei sa faceti reclamatii sau sa dati asociatia de proprietari in judecata.
Legea aceasta nu avea niciun paragraf din care sa reiasa ca ar fi urmat norme de aplicare, deci se aplca asa cum era scrisa.